Tytuł artykułu jest przekorny. Bo oczywiście każdy z nas posługuje się na co dzień językiem polskim. Uczyliśmy się go przez wiele lat – nawet jeśli nie mamy wykształcenia wyższego, średniego czy zawodowego, to z pewnością do osiemnastego roku życia realizowaliśmy obowiązek szkolny, a w lekcjach języka polskiego braliśmy udział na każdym etapie edukacyjnym.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że pisanie książki to nie lekcje języka polskiego, a kreowanie ciekawej i przede wszystkim wiarygodnej fabuły, co nijak się ma do pisania prac klasowych, nawet jeśli dotyczyły one tematów kreatywnych, jak np. dalsze losy bohatera literackiego.

Fabuła powieści to skomplikowana struktura, pełna zależności i potencjalnych pułapek, z których czytelnicy nas rozliczą. Co więcej, potrzeba zaciekawienia czytelnika i nadania treści rysu fabularnego ma miejsce nie tylko w prozie fikcjonalnej (np. powieści, opowiadania, nowele przedstawiające fikcyjne wydarzenia i światy), ale także w prozie zbliżonej do literatury faktu czy posługującej się gatunkami dziennikarskimi. Potrzeba ta dotyczy również jednego z najczęściej realizowanych w ramach ghostwritingu gatunków – biografii (uwaga! Aby dowiedzieć się, co dokładnie rozumiemy pod pojęciem ghostwritingu, przeczytaj ten artykuł).

I choć zdawać by się mogło, że skoro ktoś opisuje swoje życie, to jest ono logicznie poukładane, oparte na mechanizmie przyczynowo-skutkowym i jasne do przedstawienia czytelnikowi, trzeba rozwiać ten mit. Prosty opis wydarzeń z życia to jeszcze nie autobiografia ani innego rodzaju gotowy materiał na książkę, a każdy człowiek zasiadający do spisania swoich perypetii natrafi na te same problemy, co pisarz opisujący przygody elfów w krainie goblinów.

Niespójności fabularne, skróty myślowe – o które szalenie łatwo, gdy opisuje się własne życie (wszak dla autora wszystko jest jasne i klarowne) – brak odpowiedniej struktury opowiadanej historii sprawiają, że niektóre biografie, szczególnie te stworzone przez osoby niepracujące na co dzień ze słowem pisanym, czyta się po prostu bardzo źle.

Stąd wzięła się w świecie pisarskim usługa o nazwie ghostwriting – polegająca na pomocy w opracowaniu historii, jej spisaniu, wyborze tego, co powinno się znaleźć w utworze. Mówiąc wprost, usługa ta polega na przygotowaniu tekstu na podstawie o wiedzy i wiadomości uzyskanych od okładkowego autora. Przyjmujemy tu zasadę, która mówi: twoja historia jest fascynująca i warto ją opowiedzieć, a naszym zadaniem jest to, by została opowiedziana w sposób fascynujący, czyli taki, który sprawi, że czytelnik nie będzie chciał oderwać się od lektury.

Z usług ghostwritingu korzystają nie tylko celebryci z pierwszych stron gazet, ale coraz częściej także przedsiębiorcy, politycy różnego szczebla, artyści czy też zwykli ludzie, którzy chcieliby opowiedzieć zajmującą, niezwykłą historię swojego życia.

Ghostwriting to jednak także utwory fikcjonalne. Spersonalizowane opowiadanie czy nawet powieść może być idealnym prezentem dla bliskiej osoby. Wydarzenia z jej życia ujęte w ramy literackie – to niebanalna pamiątka, która na pewno zostanie zachowana w myślach i sercu dłużej niż bukiet kwiatów czy uroczysta kolacja w restauracji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak skorzystać z naszych usług ghostwritingowych, skontaktuj się z nami – przejdź do zakładki Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *