Korektor to drugi bardzo ważny specjalista dbający o jakość tekstu – pierwszym jest redaktor. Za pojęciem „drugi” absolutnie nie kryje się teza głosząca, że korektor miałby być mniej istotny czy gorszy od redaktora – mowa jedynie o tym, że korektę nanosi się po redakcji (nie należy wykonywać tych dwu czynności w odwrotnej kolejności).

Dlaczego korektor przychodzi do tekstu jako drugi? Bo korekta to ta czynność poprawiająca tekst, która w całości jest skupiona na właściwościach językowych. A nie da się poprawić tekstu pod względem językowym, jeśli wcześniej nie zostały z tego tekstu wyeliminowane błędy merytoryczne, logiczne i kompozycyjne.

Do rąk korektora trafiają zatem teksty już po redakcji – wtedy korektor może skoncentrować się na walorach językowych. Do czołowych obowiązków korektora należy więc zadbanie o:

  • warstwę stylistyczną tekstu,
  • poprawną interpunkcję,
  • wyeliminowanie błędów ortograficznych, leksykalnych i frazeologicznych.

Zdecydowanie warto zlecać poprawianie swoich tekstów profesjonalistom, czyli zawodowym korektorom (i redaktorom)! Wybitne pióro, czyli bardzo „czysty”, kompletnie czytelny styl pisania, w sposób doskonały odzwierciedlający intencję i przekaz autora – to zjawisko, które w praktyce prawie nie występuje (czy też zdarza się naprawdę od wielkiego dzwonu!). Nawet najwybitniejsi w historii świata pisarze i autorzy współpracowali ze specjalistami, którzy pomagali im w przygotowaniu tekstu do druku – jest to zupełnie naturalną częścią procesu pracy nad tekstem prowadzącego do wydania.

Dlaczego zdecydowanie warto zlecać poprawianie swoich tekstów specjalistom, czyli zawodowym korektorom – oto kluczowe powody!

  1. Zawodowy korektor to wybitny specjalista w dziedzinie językowej – wychwyci każdą, nawet najdrobniejszą niezręczność stylistyczną.
  2. Korektor jest specjalistą wyczulonym na pleonazmy i tautologie – niektóre z nich mogą być świadomą grą słów i świadectwem zabawy znaczeniami, inne mogą być błędne. Świetny korektor bez trudu wychwyci to, co w tekście zrobione jest świadomie, a co jest tylko niedopatrzeniem, niezręcznością czy ewidentnym błędem.
  3. Nie bez przyczyny po redaktorze przychodzi do tekstu korektor: nawet najbardziej wytrawny z redaktorów może przeoczyć choćby jeden niepoprawnie umiejscowiony przecinek – przed czujnym wzrokiem korektora już nic się nie ukryje!
  4. Korektor to ten specjalista, który w całości koncentruje się na technicznej, gramatycznej i stylistycznej jakości tekstu – korektor nie rozważa problemów merytorycznych i logicznych (to nie jest jego zadanie, lecz redaktora), dlatego może swoją uwagę i intelekt poświęcić w stu procentach zadbaniu o poprawność ortograficzną i interpunkcyjną (to dwa podstawowe aspekty tekstu, którymi opiekuje się korektor).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *