Serwis Fictomercial ogłasza wyjątkowy konkurs literacki. Zapraszamy do udziału pisarzy zarówno doświadczonych, jak i początkujących oraz amatorów (hobbystów)! Czekają cię: literackie wyzwanie, niezwykła przygoda i oryginalne, atrakcyjne nagrody!

Słowo wstępne

Fictomercial.pl ma przyjemność współpracować z pisarką Katarzyną Anną Urbanowicz. Korektę najnowszej powieści autorki, zatytułowanej Papieżyca Odwrócona (2019), wykonała redaktorka współpracująca z serwisem, Justyna Karolak. Recenzję tej powieści możesz przeczytać na blogu redaktorki – tutaj. Justyna przeprowadziła również wywiad z pisarką, który jest dostępny w fictomercial.pl – tutaj.

Współpraca Katarzyny i Justyny okazała się tak satysfakcjonująca i owocna, iż pisarka zdecydowała się powierzyć serwisowi fictomercial.pl kolejne czynności przygotowujące jej literaturę do wydania, a także ufundować nagrody rzeczowe dla laureatów konkursu literackiego, którego organizacji się podjęliśmy.

Aby poznać szczegóły konkursu – przeczytaj ciąg dalszy artykułu!

Założenia konkursu

Jednym z fundamentalnych założeń portalu Fictomercial jest wspierać pisarzy tworzących wartościową literaturę i taką też promować, starając się wprowadzić ją do świadomości społecznej i pomóc poszerzyć grono jej sympatyków. Co rozumiemy pod pojęciem wartościowej literatury…?

Pytanie nie należy do oczywistych – bez wątpienia można długo o nim dyskutować, tasując całe skomplikowane talie możliwych wariantów odpowiedzi. Jednak na pewno chcemy zwrócić uwagę na następujące aspekty:

 • niezwykła (nietuzinkowa) tematyka,
 • oryginalna i dopracowana forma językowa i estetyczna,
 • komunikatywność tekstu i kotwiczenie w pamięci odbiorcy (czytelnika).

Te trzy elementy stanowią może nie tyle wyznaczniki wartościowej literatury, co po prostu jej świadectwo. Wszystkie książki, które uznajemy za najlepsze – a mówimy to z perspektywy filologicznej, literaturoznawczej, pisarskiej i redaktorskiej – były właśnie takie: ciekawiły opowiedzianymi w nich historiami, „uwodziły” niepowtarzalną narracją, nawiązywały relację z czytelnikiem i zapadały w pamięć na długo, często na lata.

Dlatego też konkurs literacki, o którym dokładnie opowiemy ci za chwilę, adresujemy do ludzi, którzy:

 • nie boją się pisarskich wyzwań,
 • w pisanie twórcze wkładają nie tylko żarliwe emocje, ale przede wszystkim świadomy namysł,
 • wiedzą, że nie potrafią żyć bez pisania – że literatura jest ich miłością i drogą rozwoju osobistego.

Jeśli zaliczasz się do takich właśnie ludzi – nie jest dla nas istotne, czy masz już na swoim koncie osobistym wydania książkowe lub innego typu publikacje, czy też jesteś młodym, początkującym pisarzem (przed debiutem wydawniczym). Liczy się dla nas wyłącznie jedno: czy chcesz pracować nad swoim warsztatem pisarza i czy chcesz razem z nami budować środowisko literackie, które wspólnie dba o przywrócenie współczesnej literaturze właściwej jej estymy.

Jeśli tak – ten konkurs jest właśnie dla ciebie!

Forma i planowany przebieg konkursu

Zadanie konkursowe polega na napisaniu eseju literackiego. Zanim więc przystąpisz do konkursu, upewnij się, że odróżniasz esej od opowiadania oraz od felietonu. Tu podpowiemy krótko: esencją eseju literackiego są przemyślenia autora i narratora, nie zaś fabuła rozumiana jako narastanie toku zdarzeń. Mówiąc wprost: esej to wymagający gatunek, jest to bowiem spotkanie czytelnika z intelektualnym spojrzeniem na świat. Jako autorzy eseju nie wybronimy się wartkością fabularną – aby napisać dobry esej, potrzebujemy korzystać z zupełnie innych środków wyrazu.

Jednocześnie esej to gatunek szalenie interesujący, a i prawdziwie piękny! W eseju możemy szukać zarówno błyskotliwej myśli, jak i wysublimowanej – w jak najbardziej pozytywnym rozumieniu tego słowa – estetyki. Co więcej, pomimo specyficznej formy wypowiedzi literackiej – esej może być lekki, przewrotny, sympatyczny, „nienadęty”! Jego „filozoficzne” zabarwienie wcale nie wymusza na pisarzu górnolotności!

Esej to także forma prozatorska niegdyś bardzo dobrze znana szerszej publiczności, potem nieco zapomniana, a dziś przeżywająca swój zasłużony renesans. Nie jest to jeszcze renesans w zenicie, dlatego też poprzez organizację konkursu pragniemy to odrodzenie eseju wspomóc, dodatkowo zasilić. Mamy wielką nadzieję, że uda nam się to właśnie z twoją pomocą – że wspólnym staraniem udowodnimy, że aktualni twórcy w Polsce potrafią pisać wspaniałe eseje!

Jeśli dotychczas nie miałeś zbyt dużej styczności z esejami i przed udziałem w naszym konkursie chciałbyś znaleźć odpowiednie dla siebie inspiracje – sprawdź, jak robili to jedni z najlepszych: polecamy ci lekturę esejów Marka Bieńczyka i Krzysztofa Środy oraz Virginii Woolf.

Nie chcemy cię przestraszyć – w żadnym wypadku! – ale nie ukrywamy, że konkurs ten kierujemy do autorów ambitnych. Jak wspomnieliśmy, nie interesuje nas twoje doświadczenie pisarskie, będziemy jednak oceniać pomysłowość autorów prac konkursowych i realną pracę włożoną w zbudowanie esejów. Dlatego też jury oceniające prace konkursowe zwróci uwagę na 5 elementów tychże prac – będziemy opiniować nadesłane teksty na podstawie następujących kategorii:

 1. Nietuzinkowe przedstawienie tematu.
 2. Staranność językowa.
 3. Głębia zaprezentowanych przemyśleń.
 4. Przystępność komunikatu pisanego.
 5. Wartość poznawcza niesiona przez utwór.

Co rozumiemy pod powyższymi pojęciami? Sprawdź w regulaminie konkursu (na końcu artykułu).

Temat pracy konkursowej

Temat, czyli motyw twojej pracy konkursowej, a więc eseju, brzmi tak:

„A gdyby fikcja stała się prawdą: krótka rzecz o wcielonym bohaterze literackim”.

Chcielibyśmy, abyś „ugryzł” ten temat zgodnie ze swoją kolorową osobowością; abyś nas zaskoczył i zaintrygował…!

Na pewno zwróciłeś uwagę, że temat ten jest niejednoznaczny – pozostawiamy ci w jego obrębie duże pole do popisu, do literackiego „wyżycia się”. Robimy to dlatego, że zależy nam, abyś nie czuł się narzuconym tematem przytłoczony ani skrępowany. Prosimy: pamiętaj, że zaproponowany przez nas temat nie jest tytułem twojej pracy konkursowej – tytuł swojego eseju obmyślasz sam! My oczekujemy jedynie tego, że „ugryziesz” zasugerowane przez nas „hasło wywoławcze”, ale powinieneś zrobić to zdecydowanie po swojemu – na to liczymy, na to stawiamy i do tego cię zapraszamy!

Wyłącznie od ciebie zależy, co z tym tematem (motywem) uczynisz – jak go potraktujesz, w jaką stronę go „pchniesz”. Może podejdziesz do wyzwania w sposób żartobliwy, dowcipny, a może przeciwnie – w sposób dramatyczny lub refleksyjny… O tym, jaki nastrój przybierze twój esej, decydujesz TY!

Nagrody

Do organizacji niniejszego konkursu literackiego zainspirowała nas pisarka Katarzyna Anna Urbanowicz – ona też ufundowała wyjątkowe nagrody rzeczowe dla zdobywców podium oraz osób wyróżnionych. Laureaci miejsc 3-1 oraz dwaj autorzy prac wyróżnionych otrzymają powieść pióra Urbanowicz zatytułowaną Sierotka (2016) – oczywiście z autografem autorki. Recenzję tej powieści możesz przeczytać w serwisie kulturalnym Toster Pandory, tutaj.

Następną nagrodą – dla miejsc 3-1 – jest profesjonalna redakcja prac konkursowych, którą gwarantuje organizator konkursu, serwis Fictomercial. Zredagowane prace zostaną także opublikowane na platformie pisarskiej fictomercial.pl.

Zdobywca miejsca pierwszego zostanie nagrodzony również wydaniem tekstu w formie profesjonalnego audiobooka, tak że jego praca literacka będzie promowana w sieci w dwóch formatach: jako tekst do czytania oraz jako tekst do słuchania.

W skład kapituły jury wchodzą:

 1. Wojciech Elszyn, przewodniczący jury – filolog polski o specjalności filmoznawczej, teoretyk literatury i doświadczony szkoleniowiec (twórca i prowadzący m.in. warsztaty pisania kreatywnego, kursy pisarskie i treningi pamięci, a także szkolenia dla nauczycieli).
 2. Anna Śpica – filolog angielski i polski z przygotowaniem pedagogicznym, ma wieloletnie doświadczenie w pracy dydaktycznej z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi (prowadząca m.in. warsztaty pisania kreatywnego, w pracy oświatowej stawia na aktywizujące uczestników formy nauki).
 3. Justyna Karolak – plastyk (scenograf) i dziennikarz o specjalności prasowej, pisarz (głównie twórca powieści) i aktywny zawodowo redaktor (pracujący z autorami utworów prozatorskich, epickich i poetyckich). Współtworzy i współprowadzi pierwszą edycję Rocznego kursu pisarskiego (2019).

Zgłoś się do konkursu!

Współcześnie dużo mówi się o tym, że Polacy nie czytają – że nasze czytelnictwo „siada”, że wydawane są coraz słabsze książki… Oczywiście jesteśmy świadomi, że rynek wydawniczy mierzy się w XXI wieku ze swoimi problemami, tak samo jak potrzeby i gusta czytelnicze bywają bardzo różne… Nie będziemy tu nad tymi problemami się rozwodzić – chcemy powiedzieć ci coś innego!

Szczerze i gorąco wierzymy w to, że Polacy czytają i… piszą twórczo. Ba! Wiemy, że tak jest. Na co dzień – w bardzo różnych formach – współpracujemy z autorami prozy. Uważamy, że pozycja literatury – nie tylko w Polsce – wzmocni się. Że przyjdą dla literatury nowe, lepsze czasy. Wybraliśmy sobie na drogę życia takie zawody, które są naszymi pasjami, dlatego nie chcemy czekać z założonymi rękami na te lepsze dla literatury czasy – już dziś staramy się, na ile tylko możemy, wspierać je (tak: te przyszłe czasy) i być na nie gotowymi. Oznacza to, że codziennie otaczamy się różnorodnymi osobowościami pisarskimi i potrafimy „zarażać” miłością do dobrej literatury, a także ją (tę dobrą literaturę) wspomagać.

I dlatego też nasz konkurs to coś więcej niż… po prostu konkurs. Przystępując do tego konkursu, wkraczasz do wyjątkowego środowiska literackiego. Tworzysz razem z nami „rodzinę” ludzi piszących twórczo i robiących to z autentycznym zaangażowaniem. Wygrywasz współpracę z redaktorem, który pokaże ci, na czym polega profesjonalizm relacji pisarz-redaktor – który unaoczni ci, jak powinna przebiegać ta współpraca i jak zachowuje się redaktor z prawdziwego zdarzenia, który nie tylko pisarza rozumie, podąża za jego intencjami, ale też sprawia, że pisarz czuje się szanowany i bezpieczny. To wyjątkowa nagroda w konkursie!

I oczywiście – nagroda w postaci książki Katarzyny Anny Urbanowicz… Rzecz bezcenna!

Przyłącz się do nas – zgłoś się do konkursu! Zapraszamy!

Regulamin konkursu

Aby zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi organizacji i zasad konkursu, pobierz plik z regulaminem (PDF). W regulaminie tym znajdziesz również adres e-mail organizatora konkursu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *