Copywriting to kreatywny, a nawet artystyczny etap tworzenia reklamy – tak brzmiałaby najbardziej ogólna definicja tego zawodu. A czym dokładnie jest copywriting…? Zapraszamy do czytania!

Zauważmy, że już samo słowo „copywriting” jest bardzo ciekawe: z jednej strony wpisane jest w nie znaczenie „kopiować”, a z drugiej „pisać”. Można więc wysnuć wniosek, że w pracy copywritera kopiowanie (czerpanie z istniejących źródeł) jest równie ważne, co pisanie (a więc kreowanie, tworzenie). I rzeczywiście w pewnym sensie tak jest – ale tylko w pewnym sensie!

„Kopiowanie” w przypadku copywritera nie może być oczywiście rozumiane dosłownie – jako przepisywanie gotowych treści. Nie mówimy tu bowiem w żadnym razie o czynności kopiuj-wklej! To znaczenie – kopiowanie czy kopiować – odnosi się jedynie do tego, że copywriter musi znać odpowiednie trendy reklamowe, musi szanować pewne zasady i style komunikacji zachodzące pomiędzy twórcami haseł reklamowych a ich odbiorcami, musi także swoimi tekstami pisanymi, realizowanymi w ramach usług copywritingu, wkomponowywać się w merytoryczną wiedzę o określonych produktach czy usługach już funkcjonujących na rynku.

Teksty, które tworzy copywriter, nie mogą być kompletnym „szaleństwem” czy „wymysłem z kosmosu”. Copywriting to nie – po prostu pisanie kreatywne czy pisanie twórcze. Copywriting to taki sposób pisania (tworzenia i budowania tekstów), który odzwierciedla określone realia.

My, copywriterzy, lubimy o naszej pracy mówić tak: można wymyślić wszystko, ale – trzeba umieć to uzasadnić i sprzedać!

Co tak naprawdę oznacza ta maksyma copywriterska…? Otóż oznacza ona właśnie to: świadczenie usług z zakresu copywritingu – czyli tworzenie konkretnych tekstów na zlecenie klientów, zarówno dużych firm i znanych marek, jak i przedsiębiorstw kameralnych czy działalności gospodarczych jednoosobowych – polega nie tylko na umiejętności operowania wyobraźnią, fantazją, na polocie słownym, na tak zwanym „lekkim piórze” i zdolności bawienia się słowem oraz różnymi konwencjami, w jakich to słowo można umieścić. My copywriterzy nie możemy zapominać o tym, że teksty, które wyskakują spod naszego pióra i z klawiatury komputera, muszą mieć także wymiar głęboko pragmatyczny – dlatego, że celem naszych tekstów jest uzyskiwanie wyników sprzedażowych. Nasze teksty mają sprzedawać – mówiąc wprost. Nasze teksty mają magnetyzować potencjalnego klienta, oczarowywać i kotwiczyć w jego pamięci – to ich priorytetowe zadanie. Bo właśnie te wymienione efekty (magnetyzowanie i oczarowywanie owocujące tym, że teksty stają się zapamiętywalne czy łatwo kojarzone) prowadzą do wyników sprzedażowych. A kiedy zaczynamy rozmawiać o sprzedaży – właśnie w tej chwili zaczynają się schody…

Język sprzedażowy bowiem – aby był skuteczny – nie powinien być nachalny, natarczywy. Dobry język sprzedażowy posługuje się pewnymi subtelnościami – oddziałuje na czytelnika swoistą siłą perswazji, ale ta perswazja absolutnie nie może przybierać żadnych form nacisku, czyli form imperatywnych czy przypominających nakaz!

Dlatego dobry, czyli i ciekawy, i efektywny copywriting to nie lada sztuka, a na pewno wyzwanie. I tu z pomocą przychodzi język korzyści, który jest świetnie znany branży reklamowej. Język korzyści wspiera język sprzedażowy, ponieważ pozwala na interesujące przekazywanie czytelnikowi (i potencjalnemu kupcowi danego produktu czy usługi) konkretnych argumentów – na temat opisywanego towaru czy świadczonych usług. Jeśli napiszemy: „Kup ten długopis, bo jest najlepszy, a my gwarantujemy ci, że jest najlepszy!”, to ten slogan jest pusty, nie oznacza nic skonkretyzowanego i wcale nie wzbudza w czytelniku ochoty na kupienie tego towaru, a nawet wręcz przeciwnie: komunikat o takiej treści wzbudza reakcje odwrotne, zniechęca do kupna. Ale jeśli napiszemy: „Zachęcamy cię do kupna tego, a nie innego długopisu, bo obudowa tego długopisu jest otoczona supergumką, która sprawia, że długopis trzyma się miękko i nawet kilkugodzinne pisanie nim nie powoduje odcisków na palcach”, to posłużyliśmy się językiem korzyści. Wytłumaczyliśmy tu bowiem potencjalnemu kupcowi, że wykonanie tego produktu (długopisu) zostało zaprojektowane i wdrożone tak, że produkt ten rozwiązuje konkretne problemy użytkownika – każdy, kto dużo pisze ręcznie, wie, że źle zbudowany długopis powoduje ból dłoni i odciski na palcach, więc informacja, że ten długopis jest miękki w trzymaniu, to bardzo pożyteczna i obiecująca informacja, która zwiększa szanse sprzedaży!

Oczywiście to tylko banalny przykład – nie jest to gotowy slogan reklamowy, absolutnie nie, jest to jednak przykład schematu myślenia o tworzeniu przekonujących opisów produktów.

Copywriting może być zajęciem dodatkowym (po godzinach), jak i pełnowymiarową pracą (np. etatową lub na własny rachunek). Jeżeli chcielibyśmy zostać copywriterami, to lepiej dla nas, byśmy z początku traktowali to zajęcie jako dodatkowe – na wstępie szukajmy drobnych, mniej wymagających zleceń, bo w ten sposób wprawdzie dużo nie zarobimy, a jedynie dorobimy, ale za to nauczymy się podstaw warsztatu copywritera. Na pewno w tym czasie popełnimy też błędy, z których będziemy mogli wyciągnąć konstruktywne wnioski, tak aby nie powielać ich już w przyszłości. Jeśli jesteś ciekaw, jakie są najczęstsze błędy popełniane przez copywriterów, przejdź do tego artykułu.

Copywriting może być także główną pracą i zawodem XXI wieku. Wciąż bowiem nie istnieją tak inteligentne programy komputerowe, które pozwalałyby na zautomatyzowane generowanie interesujących i poprawnych językowo tekstów. Innymi słowy – nadal najważniejszy jest czynnik ludzki, czyli:

  • plastyczna (elastyczna) wyobraźnia,
  • wysokie kompetencje językowe,
  • umiejętność posługiwania się językami: sprzedażowym i korzyści,
  • zdolność tworzenia treści w dziedzinie storytellingu

A powyższych kompetencji i umiejętności nie zastąpią nam narzędzia komputerowe i internetowe – one zależą od nas samych; od tego, ile wiemy o pisaniu kreatywnym, na ile potrafimy nim zarządzać, na ile potrafimy zaproponować marce komunikaty pisane składające się na określone kampanie reklamowe…

Jeśli szukasz dobrego copywritera, napisz do nas i sprawdź, co możemy ci zaproponować – potrzebne dane znajdziesz w zakładce Kontakt, zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *