Jeszcze nie tak całkiem dawno temu wszyscy wiedzieli, że misję opiniotwórczą spełniają w społeczeństwie dziennikarze. A jak to jest dziś – w XXI wieku? Okazuje się, że rolę tę w znacznym stopniu przejęli blogerzy, youtuberzy i szeroko pojęci influencerzy – ale mało mówi się o tym, jak wielki w kształtowaniu społecznych opinii może być udział pisarzy!

Termin „literatura kobieca” na pewno ma swoich zarówno sympatyków, co nieprzyjaciół. Ale prawda jest taka, że książki – szczególnie powieści – pisane dla kobiet i z myślą o kobietach jeszcze długo się światu nie znudzą. Badania socjologiczne pokazują, że kobiety są najbardziej aktywnymi uczestnikami nie tylko różnych dyskusji w Internecie, ale też to właśnie one dominują fora poświęcone sztuce, kulturze i – literaturze.

Kobiety lubią rozmawiać, łączyć się w kobiece kręgi, budować wspólne zaplecze tematyczne do dyskusji. „W starciu” z kobiecymi kręgami i gustami – mężczyźni nierzadko czują się bezbronni, bo to kobiety znają się na kolorach (doskonale wiedzą, czym barwa miętowa różni się od pistacjowej) i na różnych odcieniach relacji społecznych i emocjonalnych. Kobiety wiedzą dobrze, jakie mają upodobania i pragmatyczne, i estetyczne – wiedzą czego chcą, jasno to deklarują i chętnie o tym dyskutują.

Literatura kobieca jest więc taką dziedziną kreatywną, w której jak najbardziej można znaleźć świetne miejsce do lokowania konkretnych produktów i oczywiście marek. Jeżeli przeanalizujemy kobiecość na różnych etapach jej rozwoju, to możemy zauważyć, że w społeczeństwie istnieją konkretne typy kobiecości, które poruszają się w określonych obszarach zainteresowań, pasji i rozmów. Taka analiza to doskonała okazja do tego, aby zastanowić się, jak wzbogacić literaturę kobiecą o konkretne propozycje produktów, marek. Na potrzeby tego artykułu wyróżnimy trzy etapy – czy trzy rodzaje kobiecości:

  • nastolatka,
  • kobieta nowoczesna,
  • żona, matka i kochanka.

Wśród zainteresowań wielu nastolatek leżą centra handlowe, a w ich obrębie butiki z ubraniami. Także media społecznościowe, a tu z kolei możemy śmiało założyć, że nastolatka interesuje się produktami takimi jak:

  • aplikacje komputerowe/internetowe,
  • kosmetyki.

Kobieta nowoczesna w tym naszym ramowym podziale to kobieta w przedziale 20-35 lat. Jest młoda, w trakcie studiów albo po ich ukończeniu, samodzielna, interesująca się światem, świadoma i ukierunkowana na budowanie i potwierdzanie swojej kobiecej wartości. W codziennym spektrum gustu takiej kobiety możemy brać pod uwagę bardzo różne zainteresowania – od TV i mediów społecznościowych, aż po motoryzację – jednak na pewno ważne miejsca na jej liście zainteresowań produktami będą zajmowały sieci butików z bielizną, sieci odzieżowe i kosmetyczne.

Mama, żona i kochanka to kobieta bardzo już świadoma swojej tożsamości kobiecej i wartości. Jeśli mowa o produktach, to jej zainteresowania mogą ogniskować się zarówno na sieciach spożywczych, zdrowym i ekologicznym odżywianiu, jak i pięknej, ekskluzywnej biżuterii oraz bieliźnie.

Umieszczenie tego rodzaju produktów w literaturze kobiecej może być ogromnie owocne – istotne, by produkty te wpisywały się w temperament kobiecych bohaterek danej prozy, z którymi czytelniczki lubią się utożsamiać. Wprowadzenie do świata przedstawionego powieści określonych produktów – odpowiadających gustom i zainteresowaniom czytelniczek – może skutecznie wspomóc istnienie marki w świadomości społecznej oraz wzmocnić zapotrzebowanie na konkretny i atrakcyjny z kobiecego punktu widzenia produkt.

Zdajemy sobie oczywiście sprawę z tego, że dziewczyny i kobiety są bardzo różne – jak i mężczyźni są bardzo różni! Każdy człowiek jest indywidualnością i mimo że w obrębie jednego społeczeństwa wiele nas łączy (np. język, którym się komunikujemy), to bez wątpienia także sporo dzieli. Dlatego też celem tego artykułu absolutnie nie jest nikogo w żaden sposób urazić ani „wrzucać do jednego worka”. Mówimy jedynie tyle, że pomimo różnic pomiędzy poszczególnymi jednostkami – dają się zaobserwować pewne trendy społeczne bądź moda na dany rodzaj produktów czy na model spędzania czasu wolnego. Obserwacja tych trendów i społecznych zachowań może być ogromnie interesująca z czysto poznawczego punktu widzenia, chcemy przy tym podkreślić, że literatura, a także odpowiednio przemyślane i zorganizowane kampanie storytellingowe potrafią rozmaite pozytywne trendy społeczne oraz marki stosownie wzmacniać, budując ciekawość oraz akceptację czytelników i tworząc tym samym zaangażowane środowisko sympatyków określonego produktu czy marki.

Jeśli więc zaciekawiliśmy cię tą tematyką – czyli lokowaniem produktów i marek w literaturze kobiecej – to zajrzyj do zakładki Kontakt i porozmawiaj z nami, zapraszamy serdecznie. Przeczytaj również nasz artykuł o tym, czym w ogóle jest tzw. fictomercial, a także artykuł o fictomercialu w literaturze fantastycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *