W dobie Internetu pisanie stało się czynnością bardzo „naturalną”, codzienną – niemal wszyscy mamy konta i profile w mediach społecznościowych, a tam wyrażamy swoje opinie i przemyślenia w postach i komentarzach, a więc językiem pisanym… Czy w takim razie do zostania pisarzem potrzebne są szczególne predyspozycje, czy też każdy może parać się pisaniem literatury…?

W XXI wieku napisać książkę, a nawet samodzielnie wydać i rozdystrybuować – może w zasadzie każdy. Książka jako charakterystyczny towar intelektualny nie ma już znaczenia prestiżowego, jest przedmiotem zwyczajnym i powszechnym, a nie elitarnym, powstaje też coraz więcej narzędzi komputerowych ułatwiających procesy pisarskie – twórcy różnych aplikacji słownikowych i służących do wykrywania błędów ścigają się między sobą w nowych pomysłach i projektach tego typu, a sam autor może zlecić swój tekst do poprawy redaktorowi i korektorowi, czyli odpowiednim specjalistom, którzy pomogą mu w przygotowaniu tekstu do wydania bądź do publikacji…

W tym świetle wydawałoby się więc, że pisanie kreatywne nie jest niczym przerastającym przeciętne możliwości ludzi… ale czy tak rzeczywiście jest? Czy naprawdę każdy jest w stanie pisać twórczo?

Otóż jednak staniemy tu na stanowisku, że nie każdy może zostać pisarzem. Okazuje się, że oprócz tzw. talentu, czyli wrodzonych skłonności do pisania (do wymyślania światów przedstawionych), potrzebny jest jeszcze specyficzny rodzaj determinacji i konsekwentności. Pisanie kreatywne, np. tworzenie powieści czy zbiorów opowiadań, to bowiem najczęściej proces wieloletni – powolny i długofalowy. Sukces sprzedażowy powieści – taki sukces, który umożliwia przemianę pisarskiej pasji w pracę zawodową, z której daje się utrzymać – bardzo często przychodzi dopiero po latach, a dla niektórych autorów nie przychodzi nigdy, co oznacza, że w tak zwanym międzyczasie trzeba robić zawodowo inne rzeczy, aby móc zarabiać pieniądze niezbędne do przeżycia.

Umiejętności pisarskie może wprawdzie opanowywać dowolny użytkownik języka i praca własna nad sposobem komunikowania się na piśmie przydaje się na pewno każdemu. Pisanie blogów – o różnorodnej tematyce i zróżnicowanych charakterach, czy to blog ekspercki, czy blog hobbystyczny – także może wspaniale rozwinąć umiejętności operowania językiem (z akcentem na wartość komunikacyjną słowa pisanego).

Bardzo ciekawym obszarem pisania kreatywnego jest również copywriting – niektórzy twierdzą, że w tej dziedzinie najłatwiej jest „wyrobić sobie pióro”, a poza tym można czerpać profity materialne od razu (wraz z napisaniem pierwszych tekstów). Copywriterzy są przecież potrzebni we wszelakich dziedzinach – to oni opisują produkty do sklepów internetowych, to oni ubierają w słowa oferty różnych firm, to oni wymyślają niebanalne, zapadające w pamięć hasła reklamowe… Dla ludzi, którzy lubią myśleć szybko – którzy mają bogatą wyobraźnię i ubóstwiają różne gry słów oraz budowanie błyskotliwych skojarzeń – copywriting może być świetnym zajęciem służącym nie jedynie do rozwoju osobistego i poszerzania umiejętności pisarskich, bycie copywriterem może także przynosić dochody już od początku świadczenia tego typu usług (choć jak w pozostałych zawodach – tak i tutaj doświadczenie jest oczywiście pomocne i pozwala pracować za wyższe stawki).

W całej gamie rozmaitych przestrzeni pisarskich twórcy literaccy mają do pokonania najwięcej przeszkód – czytelnicy powieści chętnie wyrażają zachwyty nad książką, ale równie łatwo dzielą się ze światem opiniami negatywnymi, a zdarza się, że robią to ostro krytycznie. Pisanie literatury to zatem zajęcie dla osób naprawdę zdeterminowanych i konsekwentnych, które nie wystraszą się trudności napotykanych po drodze, krytyki i innych „hamulców”. Dla osób, które pomimo wszelkich niedogodności i kłód do przesunięcia – dalej będą wytrwale pisały, zarazem pracując nad swoim warsztatem pisarza.

Wielu ludzi myśli także, że pisanie literatury polega głównie na wymyślaniu intrygujących historii – tymczasem literatura to coś znacznie bardziej złożonego niż tematyka, którą pragnie w swoim dziele poruszyć pisarz. W rzeczywistości tylko ty sam możesz do końca ocenić, czy zostaniesz pisarzem, czy nie – nikt nie może ci tego zabronić, ale powinieneś być psychicznie, emocjonalnie przygotowany na to, że przebijanie się ze swoją literaturą do świadomości społecznej będzie wymagało od ciebie czasu, skupienia i właśnie wspomnianej determinacji… być może wieloletniej determinacji.

My opowiadamy się za tym, że zdecydowanie warto inwestować w siebie, nie poddawać się, lecz uparcie (choć oczywiście z szacunkiem do innych oraz do samego siebie) dążyć do realizacji zawodowych marzeń – zatem jeśli czujesz w sobie zew pisarza, bardzo dobrze o tym wiesz, a wtedy będziesz pisał bez względu na niesprzyjające okoliczności. Swoim artykułem absolutnie nie chcemy zniechęcić cię do twoich marzeń ani wystraszyć – dlatego podkreślmy: oprócz tego, że droga pisarza jest obiektywnie trudna, jest również niewyobrażalnie wprost piękna! Pisz zatem, twórz, a jeśli potrzebujesz konsultacji z redaktorem – skontaktuj się z nami, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *